Kariyer Atölyesi 2010


Eczacıbaşı Girişim tarafından 6 Mayıs 2010’da düzenlenen “Kariyer Atölyesi 2010”da kuruluşun bahar döneminde Bilkent, Boğaziçi, ODTÜ, Koç, Sabancı, Yıldız Teknik ve Galatasaray Üniversiteleri’nde düzenlediği vaka çalışmalarında birinci gelen takımlar buluştu ve başarılarının ödülünü kendilerini kariyer rekabetinde farklılaştıracak bir günlük bir atölye çalışması ile aldılar. Atölye çalışmasında öğrenciler satış ve pazarlama disiplinlerini güncel, eğlenceli vakalarla daha yakından tanıdılar, bir tüketici olarak hemen herkesin merak ettiği Reklamın Öyküsü’nü dinlediler. Bahçede güzel bir yemeğin ardından beden dili kullanımı ve sunumlarını daha etkili hale getirecek önemli ipuçları aldılar, yakın geleceklerinin en önemli gündemi iş başvurularında ne yapmamaları gerektiğini eğlenerek gördüler. Eczacıbaşı’nın inovasyon yolunda kısa bir yolculuktan sonra bireysel olarak farklılaşma ile ilgili yaşamsal taktikler öğrendiler. Günün sonunda tüm fonksiyonların tepe yöneticileriyle rahat bir sohbet ortamı yakaladılar. Sertifikaları ve hediyelerini alıp ayrılırken çok mutlu ve memnundular.

·         Kariyer Atölyesi 2010’a uzanan yol:
Eczacıbaşı Topluluğu Kariyer Test Sürüşü Programı’nın Kampüs Aktiviteleri kapsamında bu yıl ilk kez üniversite öğrencileri’ne yönelik vaka çalışmaları yapıldı. Eczacıbaşı Girişim ve İntema kendi hazırladıkları vakalarla öğrencilere sordular: “Süreci Nasıl Yönetirdin?”. Bilkent, Boğaziçi, ODTÜ, Koç, Sabancı, Yıldız Teknik ve Galatasaray Üniveristeleri’nde çoğunluğunu Kariyer Test Sürüşü adaylarının oluşturduğu üniversite öğrencileri Eczacıbaşı vaka çalışmalarına katılmak için başvurdular, seçilen öğrencilerle kendi kampüslerinde biraraya gelindi. Eczacıbaşı Girişim’in öğrencilerle buluşma programında kısa bir Topluluk ve kuruluş tanıtımının ardından öğrencilerle “ inovasyon” kavramı konuşuldu, kavramsal tanımla ve örneklerle bir inovasyon bilgisi oluşturulduktan sonra Topluluğumuzca benimsenen Mavi Okyanus metodolojisi tanıtıldı. Programın ikinci bölümünde 5-6 kişilik gruplara ayrılan öğrencilerle Mavi Okyanus metodolojisini kullanarak Yeni Ürün Geliştirme çalıştayı yapıldı. Gruplar Selin Markası ile ilgili yeni ürün fikirlerini arkadaşlarına ve Eczacıbaşı Girşim Jürisine sundular. Fikrin Özgünlüğü, Ürünün müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına olan katkısı, Ürünün Markanın genel stratejisine katkısı, Üürünün yaşam kalitesine katkısı boyutlarında değerlendirilen ürün fikirlerinin sonunda her üniversitede birer takım birinci oldu. Birinci olan takımlar Kariyer Atölyesi 2010’a davet edildi.

·         Kariyer Atölyesi 2010
Etkinliğin programı başarılı ve ilgili üniversite öğrencileri en çok hangi konuları merak eder ve en çok ne onları farklılaştırır düşüncesinden hareketle oluşturuldu. Satış ve Pazarlama en çok talep gören ve içeriği merak edilen alanlar olduğu için özellikle vakalarla programa alındı, beden dilinin iyi kullanımı ve bir fikri iyi sunmanın yaratacağın farklılığın öneminden hareketle böyle bir bölüm eklendi, iş başvurularında genellikle yapılan hataları hatılatıp dikkat çekmek için bir film içinde bu konu işlendi, inovasyonun sadece şirketler için önemli bir olgu olmayıp kişisel gelişim açısından bu bakış açısının önemini yaşam taktikleriyle bütünleştirildi ve günün sonunda kariyer yapmak istedikleri her konuyla ilgili serbestçe sorularını sorabilmeleri için bir sohbet bölümü oluşturuldu. Program İnsan Kaynakları, Satış ve Pazarlama ekiplerinin ortak çalışmasıyla tamamen kuruluş içinde geliştirildi. Metinler yazıldı, provalar yapıldı, çekimler kuruluş içinde tamamlandı. Organizasyon Eczacıbaşı Girişim Gebze Fabrika’da gerçekleştirildi.

      Program:

09:00-09:15 Bugün bizi neler bekliyor?

09:15-10:15 Reklamın Öyküsü

10:15-10:30 Kahve arası

10:30-12:00 Satışta hayat nasıl geçiyor? (Farklı satış kanallarından canlı örnekler)

12:00-13:00 Yemek

13:00-14:00 Beden dili ve Etkili Sunum

14:00-14:45 İş başvurularında ne yapmamalı? (video ve canlı örneklerle)

14:45-15:00 Kahve arası

15:00-16:00 Eczacıbaşı’nın inovasyon Yolculuğu ve biresel olarak farklılaşmada inovasyon (Ata Selçuk)

16:00-17:00 Merak ettiklerimizi ustalara soralım. (Tüm müdür/direktörlerle söyleşi)

·         Öğrencilerin kendi ifadeleriyle geribildirimlerinden bir kaç örnek:

“Sabah 8 saatinde burda konuşmaları dinleyerek nasıl geçeçegini kara kara düşünürken biticek olmasından dolayı üzüntü icindeyim teşekkürler”

 “Videolarla ve canlandırmalarla anı yaşadık,satışı tattık emek veren herkese teşekkürler”

“İş hayatını gerçek örneklerle, farklı departmanların açılarını görmek çok keyifliydi.”

 “Kesinlikle çok başarılı bir program ve çok eğlenceli görseller kullanılmış !”

 “Eğlenceli keyifli aynı zamanda oldukça eğitici ve her anlamda "doyurucu"”

 “Fotoğrafların duvara yapıştırılması çok iyi.Önem verilmis bugüne keyifli...”

 “Eczacıbaşı kariyer atölyesi çok güzel bir organizasyondu.Bizim ihtiyaçlarımıza odaklandığınız için teşekkürler”